Drážďany, 26. dubna 2021 – Německo-české školicí kurzy již v minulých týdnech uskutečnily první digitální přednášková kola v kategorii mini (U8-U11) a kategorii mládeže (U12-U15). V pondělí večer se sešli trenéři juniorů ve věkových kategoriích U16 až U19 k hlubší výměně názorů.
V rámci projektu SNCZ financovaného Evropskou unií „Basket4ALL – Když se sousedé učí jeden od druhého“ se osm trenérů z basketbalových klubů v Utsi nad Labem, Litoměřicích, Dresden Titans a BC Ottendorf-Okrilla sešlo online na setkání ZOOM, aby vyměnit si názory na dvě důležité otázky v práci s mládeží v basketbalu. Dva mentoři skupiny, Vladimír Hejl a Fabian Strauss, předem požádali své německé a české spolužáky, aby se připravili dvěma prezentacemi na téma „Nastolení vítězné mentality“ a „Jak mladí trenéři jednají s hráči stejného věku“.
V úvodu setkání hovořili Stefan Mähne, ředitel mládeže Dresden Titans, a jeho kolega z projektového partnera SLUNETA Ústí nad Labem o důležitosti odpovídajícího mentálního nastavení, sebevědomí a motivace pro sportovce v dospívání. V rámci přednášky povzbuzovali trenérské kolegy k výměně nápadů, aby mimo jiné hovořili o tom, jak jsou mladí lidé na německé a české straně nastaveni na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé cíle v průběh sezóny. „V krátkodobém horizontu bylo například zvažováno řešení vnějších faktorů, jako jsou rozhodčí, čas hry nebo myšlenka na vítězství nebo porážku. Ve střednědobém horizontu se jednalo o mediační metody, kterými se mladí lidé učí realisticky reflektovat silné a slabé stránky jednotlivce i týmu. Z dlouhodobého hlediska se diskutovalo o výuce základní filozofie, jako je „V týmu neexistuje já“, a také o důležitosti stanovování cílů jako týmu.
„Bylo velmi zajímavé slyšet, jak si jednotliví trenéři plánují sezonu a jak apelují na smýšlení svých hráčů,“ vysvětluje Stefan Mähne, který uvítal především to, že svými znalostmi přispěli do skupiny nejen trenéři z mužských juniorských týmů. Své zkušenosti přispěly například dvě trenérky dívek U18 z Ottendorfu a Ústí. „Samozřejmě, že jednání s chlapci, kteří vyrostou v dospělé, musí být jiné než s dívkami, které se vyvinou v ženy. To platí i pro sport,“ říká Mane. “Bylo ale docela zajímavé slyšet, že s českými juniory se zachází skoro jako s klukama a dokonce to tak chtějí nebo akceptují, zatímco o děvčata v Ottendorfu se asi musí víc starat.”
V druhé části večera mladí trenéři Theo a Dominik představili své trenérské zkušenosti při jednání s mladými hráči, kteří jsou jen o málo mladší než oni. Od ostatních dospělých kolegů dostali rady, jak čelit nedostatku respektu ze strany mladých lidí tím, že je dobře připraví na tréninky a přiměřeně osloví sportovce. V rámci výměny bylo vyvinuto začlenění vhodných forem hry jako osvědčeného prostředku a vhodné řeči těla jako trenéra, aby si jako mladý trenér získal respekt. Totéž platí pro konzistentní akci a autentický vzhled, který pomáhá zajistit, aby vám děti nešláply na nos. Kolo bylo nakonec všemi trenéry hodnoceno jako ziskové.