Drážďany, 10. května 2021 – Poté, co se němečtí a čeští trenéři mládeže ve věkových skupinách U12 až U15 setkali koncem března poprvé online v rámci projektu “Basket4ALL – Když se sousedé učí jeden od druhého” financovaného nadací Evropské unie, toto pondělí večer byl v kalendáři den druhým zoom setkáním basketbalových trenérů z Drážďan, Ottendorfu-Okrilly, Litoměřic a Ústí nad Labem. Zatímco na prvním setkání se účastníci seznámili, tentokrát šlo o první obsahově související témata.
Pod vedením dvou mentorů Rene Naumanna (Drážďany) a Alexandra Novaka (Usti) byli juniorští basketbaloví trenéři předem požádáni, aby se na svých místech zabývali tématem „komunikace mezi trenéry a hráči“. Konkrétně ve výzvě ZOOM by se nyní mělo společně vyřešit, jak trenéři na různých místech v Sasku a České republice komunikují se svými mladými sportovci na hřišti i mimo něj, aby navrhli efektivní trénink zaměřený na výkon.
“Naše zkušenosti ukázaly, že čeští trenéři jsou při oslovování mládeže mnohem přímější,” vysvětluje Rene Naumann. Krajský trenér také poznamenal, „že české děti realizují jasnější hlášky a mnohem rychleji a s většími ambicemi než naše“. Zároveň se také ukázalo, že na německé straně kladou trenéři mládeže větší důraz na sdělování technických detailů.
Dva němečtí trenéři U14 Christian Steglich z Ottendorf-Okrilla a Jakob Kranz z Basketball Club Dresden si pro setkání trenérů připravili Power Point prezentaci, ve které představili různé aspekty přístupu trenér-sportovec. Z toho se trenéři v diskusi dopracovali k tomu, že v masovém a soutěžním sportu existují různé přístupy. „Je důležité zjistit, jak děti zvládají různé nátlakové situace. Na konci dne však nesmí přijít o zábavu,“ říká Naumann. Zvláště důležité se zdálo, že s hráči na české i německé straně bylo zacházeno stejně. Úkolem trenéra je rozpoznat, s jakým typem hráče příslušný trenér pracuje.
Z diskuse vyplynulo, že na české straně není mezi soutěžními a oblíbenými sportovními týmy téměř žádný rozdíl. Otázky hráčů jsou při tréninku povoleny, ale role trenéra je spíše jako klasická učitelka, která jasně určuje pravidla. Na německé straně zastávají trenéři poněkud opačný postoj. Zde bylo jistě více pro nový model „trenérů hráčů“, podle kterého mohou hráči aktivně pomáhat formovat trénink a podávat návrhy.
Na závěr dvouhodinové výměny názorů navrhl regionální trenér Rene Naumann další témata, ze kterých si nyní mohli zúčastnění trenéři vybrat jedno pro červnové setkání. Všichni se vyslovili pro sportovní téma, jako je „manipulace s míčem“, přičemž Naumann nabídl, že do té doby natočí pár svých tréninků na video a poté tyto nahrávky probere se svými kolegy během dalšího kola.